Home > Schools > Public Schools > Chester High School > Class of February 1932

Old Chester, in Delaware County, PA
Chester High Reunions | What's New Page

Chester High School

Class of February 1932

 


Related links:

Chester Schools

Chester High School

Chester High Reunions

The following list of Chester High School graduates is from the 1931 Chester High School Annual, courtesy of Dave Komarnicki, Chester, PA

CHS CLASS of February 1932

Principal

George W. Pedlow

 

Class Officers

Class President: 
Milton C. WOodlen

Vice President: Kathryn I Dulin

Secretary: Kathryn M Haas

Treasurer: Dorothea E Burley


The Class of February 1932

Year Last Name First Name Middle Name Deceased Married Name Course Address Town Notes
1932-02 Armstrong Francis "Army" Gilbert            
1932-02 Baylin Sylvia "Syl"              
1932-02 Berman Henry "Hen"              
1932-02 Blanton Earle "Beans"              
1932-02 Brown Alexander "Alex"              
1932-02 Brown Daisy Arnett            
1932-02 Bryant Elizabeth "Betty"              
1932-02 Burley Dorothea "Dot" Elizabeth           Class Treasurer
1932-02 Carella Estelle "Stelle" Mary            
1932-02 Casson Loretta "Letty" Marie            
1932-02 Christy William "Bill" Ernest            
1932-02 Coleman Catherine "Kate" Irene            
1932-02 Cuff Esther "Cuffy"              
1932-02 Curry David "Dave"              
1932-02 Custer Ernest "Slim" George            
1932-02 Custer Helen "Cus" Frances            
1932-02 Daniels John "Jack"              
1932-02 Davidson Elizabeth "Bessie" Catherine            
1932-02 DeAngelis Anna "Anne" Marie            
1932-02 Detwiler Dorothy "Dot" Mae            
1932-02 DeVirgilio Louis "Louie" Francis            
1932-02 Dorszewski Wanda "Wan" Theodosia            
1932-02 Doubet Carl "Douby" Augustine            
1932-02 Dulin Kathryn "Kitty" Ida           Class Vice President
1932-02 Gaal Coleman "Cole"              
1932-02 Gaines Evelyn "Eve" Virginia            
1932-02 Garson Henry "Henery" George            
1932-02 Geisel Beth              
1932-02 Gibson Theodore "Ted" William            
1932-02 Gorman William "Bill" K            
1932-02 Grauel Helen "Bobby" Cresson            
1932-02 Greenstein Blanche "Bea" Gertrude            
1932-02 Haas Kathryn "Kitty" Mildred           Class Secretary
1932-02 Hayes George "Haysey" Topham            
1932-02 Heilman Mary "Bun" Catherine            
1932-02 Hodges Alma Mary            
1932-02 Hodges Joy              
1932-02 Howard Elizabeth "Biz"              
1932-02 Howard Iris "Curly" Watson            
1932-02 Hulstine Hildrey              
1932-02 Isaacs Ruth "Rue" Caroline            
1932-02 Jones Ann "Betty" Elizabeth            
1932-02 Kane Elizabeth "Kaney" Holcroft            
1932-02 Kelly Beatrice "Bea" Ola            
1932-02 Kelly Mary "Kell" Bernal            
1932-02 Kennard Dorothy "Dot"              
1932-02 Kolasinski Regina "Shorty" Theresa            
1932-02 Koveal Charles "Chuck"              
1932-02 Levin Julian "Yudy" N            
1932-02 Levine Benjamin "Benny"              
[1/2]



Faculty & Staff:

George W. Pedlow, Principal
J. Homer Graber, Head of Mathematics Department
Caroline M. Jackson, Head of History Department
Laura E. Reaney, Head of Science Department
Ella W. Rennie, Head of Commercial Department
Florence Williams, Head of English Department
David M. Baker, Pattern Making & Trade Theory
Florence O. Benjamin, English
Alice Birtwell, Latin
Leah Bloom, English
Myra Tyron Boyld, Art
Arthur P. Brewer, Machine Shop Practice, Trade Theory
Amanda Brown, English
Alfred Buono, Director of Athletics, Physical Education
Helen Pauline Calhoun, Public Speaking
Mary V. Carroll, English
Hannah Cassell, History
John D> Christman, Mathematics
J. Harry Cornell, Physics, Chemistry, General Science
William H. Cozzens, Chemistry
George DeHaas, Social Studies
Edna S. Emmott, Stenography, Typewriting, Arithmetic
Joseph E. George, Biology, General Science
Amelie Graf, French, German
Harold V. Hartman, Spanish
Bertha A. Helms, Typewriting
Effie M. Hibbs, Chemistry, General Science
G. Roy Hosler, Mechanical Drawing, Mathematics
Emil H. Huber, Mathematics
Zena Margaret Hunter, Chemistry, Biology
Mary R. Jones, Bookkeeping
George D. Lange, Social Studies, Industrial English
Robert E. Lannen, Algebra, Commercial Arithmetic
Charles D. Long, Music
Agnes Charlotte Lorenz, Librarian
Jennie Mahon, Bookkeeping
Allen R. Matthues, Spanish
Sarah McCartney, English
Pamela McWilliams, History
Elizabeth Mildred Miller, Mathematics
Walter R. Miller, Mechanical Drawing
Mary Muldoon, English
Caroline V. Murdock, Stenography
Harriet E. Oliver, Mathematics, Latin
Martha Louise Pancoast, Latin
Clara M. Parks, Stenography, Typewriting
Ward B. Pearson, Latin
Andella Pierson, History
Arleyne Pittinger, Physical Education
Paul W. Pritchard, Mathematics, History
Clara Paxson Riley, English
Caroline Robison, Public Speaking, French
Margaret Slaughter, French, Latin
Dorothy Smith, Public Speaking
Theodore Smithers, Problems of Democracy
Florence Steele, Art
Selina E. Turner, English
Eunice Valentine, English
Edna Marie Wagner, English
Gladys Wagner, Social Studies
Lewis R. Zelley, Music
Louise Williams, Assistant Secretary
Ethel B. Wood, Secretary to Principal


Class History:


 

If you have any information and or pictures that you would like to contribute about Chester, please forward it to john@oldchesterpa.com


2004 John A. Bullock III.

GDPub2.JPG (7902 bytes)

This page last updated 10/18/05