Home > Schools > Public Schools > Chester High School > Class of February 1939

Old Chester, in Delaware County, PA
Chester High Reunions | What's New Page

Chester High School

Class of February 1939

Class of February 1939 60th Reunion Picture - 1999


Related links:

Chester Schools

Chester High School

Chester High Reunions

The following list of Chester High School graduates is from the 1938 Chester High School Annual, courtesy of class member Helen Stauffer Hess

CHS CLASS of February 1939

Principal

George W. Pedlow

Assistant Principal

Karl E. Agan

Girls' Counselor

Edna S. Emmott

 

Class Officers

Class President: David "Bumps" Bowker Meenan, Jr.

Vice President: Lawrence "Larry" E. Faries

Secretary: Evelyn Jean McCain

Treasurer: William "Bill" Taylor

Advisers:
Miss Mary V. Carroll
Mr. Ellis C. Dwyer



The Class of February 1939

Year Last Name First Name Middle Name Deceased Married Name Course Address Town Notes
1939-02 Amalfitano Joseph "Flash" M            
1939-02 Baker Laura Ruth            
1939-02 Baladeider Joseph "Joe"              
1939-02 Ballard Elizabeth "Betty" Cochran            
1939-02 Bauer Robert L           Dr. Robert L. Bauer, MD
1939-02 Bingnear Marjorie "Maggie"              
1939-02 Bishop Harry "Whip" F            
1939-02 Bonfitto Americo "Bonnie"              
1939-02 Booth John R            
1939-02 Borzdol Theodore "Teddy"              
1939-02 Bouchelle Elmer "Bonehead" H            
1939-02 Boulden Cecelia           Trainer  
1939-02 Brientnall Margaret "Margy"              
1939-02 Brisach Mae "Mabelline" Agnes            
1939-02 Brown Mildred Irene            
1939-02 Brown Robert "Bob" K            
1939-02 Bryan Mildred "Millie"              
1939-02 Buchalter Florence "Flossie"              
1939-02 Bulatewicz Anthony "Tony" B            
1939-02 Butler James              
1939-02 Cameron Marjorie Ellen            
1939-02 Carmine Hampton "Hamp"              
1939-02 Carpenter Earl "Sonny"              
1939-02 Carpenter Joe              
1939-02 Carson Mary Lillian            
1939-02 Caulk Catherine Sadonia            
1939-02 Cimaruta Sarah "Sally" Clare            
1939-02 Clements Jennie "Jean" Virginia         Boothwyn  
1939-02 Cohen Ethel "Ethy"              
1939-02 Connors Russell "Rusty"              
1939-02 Coover Myrtle "Mert" Irene            
1939-02 Creamer Edgar M            
1939-02 Creshine Jennie "Jen" May            
1939-02 Crow Earl "Curly" E            
1939-02 Cunningham William              
1939-02 Dantonio James "Jim" Ralph            
1939-02 DeFuria Dante "Macky"              
1939-02 DeLand Dorothy "Dot"              
1939-02 Delehanty Paul "Squire" W            
1939-02 Dellaquila Teresa "Tess"              
1939-02 Desmond Jeremiah "Jerry"              
1939-02 Detwiler Sarah "Sallie" Easton            
1939-02 Diament Elizabeth "Bette"              
1939-02 DiAngelo Dora "Dumb Dora"              
1939-02 DiIorio William           Marcus Hook  
1939-02 Dilmore Jane Coverdale            
1939-02 DiMedio Helen "Itch"              
1939-02 DiPietro Joseph "Joe"              
1939-02 Doughty Katheryn Josephine            
1939-02 Dychala Benjamin "Whitey"              
[1/4]



Faculty & Staff:

George W. Pedlow, Principal
Karl E. Agan, Assistant Principal
Edna S. Emmott, Girls' Counselor
Mildred Moore, Secretary to the Principal
Mary L. Springer, Assistant Secretary

English & Public Speaking Department
Edna M. Wagner, Acting Head
Estella M. Adler
Florence O. Benjamin
Leah Bloom
H. Louise Buck
Mary V. Carroll
Ann M. Cole
Amanda Gum
Leah E. Jordan
Gertrude E. Lawton
Sarah D. McCartney
Mary C. Muldoon
Clara P. Riley
Abigail S. Rowland
Selina E. Turner
Margaret Walker
Marguerite Welsh

Commercial Department
Ella W. Rennie, Head
Catherine M. Buck
Samuel D. Craven
James G. Devor
Edna S. Emmott
Bertha A. Helms
Jennie Mahon
Carolin V. Murdock
Robert Prosser
Phyllis Roubert
Albina A. Tedesco

Languages
Norma Bram
Amelie Graf
Harold V. Hartman
W. Robinson Heard
Margaret K. Muldoon
Martha L. Pancoast
Ward B. Pearson
Doris Wolson

Industrial Department
Frank Coulter, Head
David M. Baker
Raymond H. Brandt
Clayton E. Buell
David Congleton
G. Roy Hosler
John C. Pentecost
Francis C. West

Social Science Department
Caroline M. Jackson, Head
John Abrams
Pamela M. Berglund
Alfred Buono
Hannah Cassell
Basil Clare
George D. Lange
Arleyne L. Pittenger
Paul W. Pritchard
Theodore Smithers

Mathematics Department
Emile H. Huber, Head
Ellis C. Dwyer
Regina G. Hynes
Robert Lannen
Silas H. Shoemaker
Frank Stein
George W. D. Waller

Science Department
Effie M. Hibbs, Head
Margaret S. Dunn
Vincent A. Halbert
Zena M. Hunter
William G. Minich

Librarian
Agnes C. Lorenz

Music Department
Charles D. Long, Head
Lewis R. Zelley

Art Department
A. Marguerite Norman
Thelma Zook

Class History:


 

 

If you have any information and or pictures that you would like to contribute about Chester, please forward it to john@oldchesterpa.com


2003 John A. Bullock III.

GDPub2.JPG (7902 bytes)

This page last updated 10/18/05