Home > Schools > Public Schools > Chester High School > Class of 1940

Old Chester, in Delaware County, PA
Chester High Reunions | What's New Page

Chester High School

Class of 1940

 


Related links:

Chester Schools

Chester High School

Chester High Reunions

Class of 1940 Reunion Page

The following list of Chester High School graduates is from the 1940 Chester High School Annual:

CHS CLASS of 1940

Principal: George W. Pedlow

Girls' Counselor: Edna S. Emmott

Assistant Principal: Karl E. Agan

 

Senior Advisors:

Miss Jackson
Miss Benjamin
Miss Catherine Buck
Mr. Baker
Mr. Abrams

Annual Dedicated to: Zena M. Hunter

Class Officers

Class President: John "Skinny" Milton Fletcher

Vice President: Leonard Rosen

Secretary: Maude M. MacDowell

Treasurer: John "Yosh" Eugene Yaworsky

Class Historian: Doty Yost


The Class of 1940

Year Last Name First Name Middle Name Deceased Married Name Course Address Town Notes
1940 Adam Ann B            
1940 Andino Delphina "Del"              
1940 Antonelli Joseph "Joe"              
1940 Ashby John "Zip"              
1940 Babicka Hedwig Rita            
1940 Bacon Francis "Professor"              
1940 Baer Geraldine "Jerry" Rose            
1940 Bakia Harry              
1940 Barbour Almanina              
1940 Barbour J Pius            
1940 Barrowcliff Alan "Dutch" P            
1940 Beam William "Bill"              
1940 Bean Mary "Ditty" Elizabeth            
1940 Bedwell Henry              
1940 Belczyk Walter "Buck"              
1940 Beldecos John              
1940 Benson Franklin "Bents" Arnold            
1940 Berry Gertrude "Sis"              
1940 Betts William "Bill" K            
1940 Birl John              
1940 Blain Esther "Es"              
1940 Blanton William "Dimples" Dunn            
1940 Blotny Walter "Walt"              
1940 Bolton Mildred "Millie" Marie            
1940 Booth Agnes "Lefty" Kathlene            
1940 Boyd William "Bill"              
1940 Bradley Anne              
1940 Breeden Dorothy "Dottie" Geraldine            
1940 Brow Jeanne              
1940 Brown Catherine              
1940 Brown Estelle              
1940 Brown Eva "Cinder" Ruth            
1940 Brown Walter "Sim" Simeon            
1940 Buchalter Leonard "Bucky"              
1940 Carey Ellen              
1940 Carlton Mildred "Mids" Eleanor            
1940 Chickersky Joscph "Chic" A            
1940 Civatella Remilda "Milly" Luch            
1940 Clark William "Dob" J            
1940 Clendenning Clyde "Reds"              
1940 Coakly Jack "Ace"              
1940 Coles Raymond              
1940 Contrisciane Peter              
1940 Craig Wilmer James            
1940 Crossett Evelyn "Tootsie" Marie            
1940 Cunningham Ruth "Short-stuff"              
1940 Curry Norman "Reds" William            
1940 Czarenko Elsie "Else"              
1940 Czyzewski John "Nine"              
1940 Damchek Catherine              
[1/6]

 

Faculty & Staff:

English & Public Speaking Department:

Edna M. Wagner, Head
Leah Bloom
H. Louise Buck
Mary V. Carroll
Catherine Freney
Sonia Galey
Amanda B. Gum
Leah E. Jordan
Gertrude E. Lawton
Elizabeth McCall
Sarah D. McCartney
Mary C. Muldoon
Clara P. Riley
Abigail S. Rowland
Selina E. Turner
Margaret Walker
Marguerite Welsh

Commercial Department:

Charles J. Jensen, Head
Catherine M. Buck
Helen L. Buck
Samuel D. Craven
Edna S. Emmott
Bertha A. Helms
Jennie Mahon
Carolin V. Murdock
Robert Prosser
Albina A. Tedesco
Phyllis R. Waxman

Languages:

Amelie Graf
Norma B. Handloff
Harold V. Hartman
Herman Mailman
Margaret K. Muldoon
Martha L. Pancoast
Joseph E. Rhen

Industrial Department:

Frank Coulter, Head
G. Bailey Alexander
David M. Baker
Raymond H. Brandt
Clayton E. Buell
David Congleton
G. Roy Hosler
Francis G. Huss
Henry B. Kulp
Howard Lutton
John C. Pentecost
Francis C. West

Social Science Department:

Caroline M. Jackson, Head
John Abrams
Florence O. Benjamin
Pamela M. Berglund
Alfred D. Buono
Hannah F. Cassell
Basil C. Claire
Charles Giles
Sarah P. Holcroft
George D. Lange
Paul W. Pritchard

Mathematics Department:

Emile H. Huber, Head
Ellis C. Dwyer
Robert Lannen
Silas H. Shoemaker
Frank Stein
Milton C. Woodlen
George D. Waller

Science Department:

Effie M. Hibbs, Head
Peter Albanese
Margaret S. Dunn
Vincent A. Halbert
Zena M. Hunter
Regina G. Hynes
William G. Minich

Music Department:

Charles D. Long, Head
Edna Mills
Lewis R. Zelley

Librarian:

Agnes C. Lorenz

Art Department:

Thelma Z. Hartman
A. Marguerite N. Thorn

Physical Education:

Joseph Green
Arleyne L. Pittenger

Substitutes:

Florence Roberts
William Houpt

Secretary to the Principal:

Mildred Moore

Assistant Secretary:

Mary L. Springer  


 

If you have any information and or pictures that you would like to contribute about Chester, please forward it to john@oldchesterpa.com


2003 John A. Bullock III.

GDPub2.JPG (7902 bytes)

This page last updated 10/31/08