Home > Schools > Public Schools > Chester High School > Class of 1957

Old Chester, in Delaware County, PA
Chester High Reunions | What's New Page

Chester High School

Class of 1957

 


Related links:

Chester Schools

Chester High School

Chester High Reunions

Class of 1957 Reunion Page

The following list of Chester High School graduates is from the 1957 Chester High School Annual:

Many thanks to Herby Grubb, Niceville, FL, for keying in the lists and sharing them with us.


CHS CLASS of 1957

Principal

Karl E. Agan

Vice Principal

Charles A. Giles

Senior Class Coordinator

Edna S. Emmott

Junior Class Coordinator

Florine Dupuy

Sophomore Class Coordinator

Sarah P. Holcroft

Freshman Class Coordinator

Regina G. Hines

 

Senior Advisors:

Edna Emmott
Robert Forwood
Helen Kapourelos
Marie Hogan
Marie McDonald
Charles Marsh



Annual Dedicated to:

 

Class Officers

Class President: Costa Nicholas Miller

Vice President: Dorothy Kathleen Maddox

Secretary: Audrey Blaine Shaffer

Treasurer: Irene Laura Shumaker


The Class of 1957

Year Last Name First Name Middle Name Deceased Married Name Course Address Town Notes
1957 Abrams Edward              
1957 Abrams Jo Ann            
1957 Abrams Lawrence              
1957 Agostinelli Louis J            
1957 Alexander James Bruce            
1957 Allen Serena     Patrick        
1957 Allvord Leigh Daniel            
1957 Anding Samuel Louis            
1957 Arcucci Angelene C            
1957 Arcus Leonard Joseph            
1957 Arcus Patricia Ann            
1957 Armwood Dale              
1957 Ashbridge Ethel     Frear        
1957 Asteris Maria              
1957 Ayers Raymond Saniel            
1957 Balanow Nela              
1957 Balawejder Dorothy May            
1957 Baldwin Edward              
1957 Banks Deloyd              
1957 Bardsley Earlene Dolores            
1957 Barksdale David Lewis            
1957 Barnard Rhoda Mary   Huffines        
1957 Baron Nancy Lee            
1957 Beaver Charles              
1957 Beno Stephen G            
1957 Benson June L   Gautieri        
1957 Berilla Sandra Gay            
1957 Bernard Walter              
1957 Berry Enric Forrest            
1957 Berry Janice F            
1957 Berry Theodoshia Arnetta            
1957 Berry Zita Toy            
1957 Berziski Joan Marie            
1957 Birnbaum Irving              
1957 Biskupskyi John              
1957 Blochowsky Marie L            
1957 Bobo Brenda              
1957 Bomhoff John Joseph            
1957 Bowen Barbara Beatrice            
1957 Bowie Frank Edward            
1957 Box Larry              
1957 Boyd Joseph Charles            
1957 Brabham Symantha Geneva            
1957 Brady Nancy Anna            
1957 Breakley Vernadine              
1957 Bridgeford William Linwood            
1957 Briscoe Mary Ann            
1957 Broadbent Carol Marjorie            
1957 Brooks James Earl            
1957 Brooks JoAnn Susan            
[1/9]

 

Faculty & Staff:

Social Studies:
Herman Mailman
T. James Masticola
John L. McDowell
W. Henry F. Pierson
W. George Reigner
Frank E. Seletz

Secretary:
Judith Klosowski
Shirley Leyman
Dolores T. Perkins
Genevieve Pinto
Charmaine Schaen

Natalie Davis, Dental Hygienist
John B. Klopp, M.D.
Arva White, R.N.

Homemaking:
Eleanor H. Hoagland, Department Head
Elizabeth K. Clugston
Rose Kaciuban
Evelyn Kramer
Margaret Nothnagle
Madge Terwilliger

Vocational:
Charles F. Zinn, Director
Howard Lutton, Department Head
G. Bailey Alexander
Halbert Bloom
Raymond Brandt
Oliver Clendenning
Maurice A. Chrysler
Robert G. Fraizer
Blair A. Ganoe
Joseph Hrabak
Charles W. Marsh
Louis K. Mutzel
George M. McCain
Thomas H. Phillips
Harry P. Reddig
C. Lester Schuster
James D. Vermeychuk
Eugene G. Wolonick

Physical Education:
Joanne Daly
Ellen Lombardi
Leona M. Sealey
Joan L. Smith

English:
Edna M. Wagner, Department Head
Albert L. Berger
Leah E. Bloom
Albert J. Buono
Muriel R. DeTurk
Dorothy K. Gildea

Commercial:
W. Robert Prosser, Department Head
Alda M. Adams
George Baksi
Edith E. Bartha
Helen M. Bartha
Robert J. Decker
Catherine J. Dudar
Dorothy S. George
Helen V. Kapourelos
Amber S. Knox

Ray G. Schweet, Distributive Education
Agnes L. Alexander, Librarian
Martha Engburg, Dietician
Robert R. Grainger, Driver Education

Art:
Elizabeth C. Ellis, Department Head
Lillian S. Molloy

Language:
Harold V. Hartman, Department Head
Fred G. Addis, German
Mildred G. Massino, Spanish
Margaret K. Muldoon, French
Robert B. Clark, Latin
Martha L. Pancoast, Latin
Evangeline K. Jones, English
Leah E. Jordan, English
Martha L. Loden, English
Marie L. McDonald, English
Mary P. Nunan, English
Nathaniel Plafker, English
Clara P. Riley, English
Mary E. Ruffini, English
Margaaret E. Walker, English
Edmund Dawes, Music
John DeMarski, Music
Harold L. Schiff, Music
Lewis R. Zelly, Music
Mary C. Muldoon, Public Speaking

Mathematics:
Emile H. Huber, Department Head
R. Reed Edwards
Albert E. Hart
Robert F. Sholly
Ray Wayne


Science:
James V. DeRose, Department Head
Arthur E. DeSimone
Ruth D. Hargreaves
Antoinette T. Pascale
William A. Slezak
Robert D. Smith
Raymond G. Yeich
Margaret S. Dunn

Social Studies:
Hannah F. Cassell, Department Head
Alfred D. Buono
Mary C. Dacey
Robert F. Daly
Marie A Hogan
Richard C. Madison

Physical Education:
Earle E. Blasynski
Harold O. Boyer
J. Harold Brewster
Robert B. Forwood


 

If you have any information and or pictures that you would like to contribute about Chester, please forward it to john@oldchesterpa.com


2003 John A. Bullock III.

GDPub2.JPG (7902 bytes)

This page last updated 09/07/10