Home > Schools > Public Schools > Chester High School > Class of 1962

Old Chester, in Delaware County, PA
Chester High Reunions | What's New Page

Chester High School

Class of 1962

 


Related links:

Chester Schools

Chester High School

Chester High Reunions

Class of 1962 Reunion Page

The following list of Chester High School graduates is from the 1962 Chester High School Annual:

CHS CLASS of 1962

Principal

Sarah P. Holcroft

Vice Principals

Regina G. Hynes & William A. Slezak

Head Guidance Counselor

Charles R. Zimmerman

Coordinators:

Evangeline K. Jones
Rhett McGriff
Ronald Rainey

Senior Advisors:

Mr. C. Zimmerman
Mr. J. Riddell
Miss M. Hogan
Miss V. Jakob
Miss A. Mea



Annual Dedicated to:

Mr. Rudolph V. DiFelice & Mr. George M. McCain

 

Class Officers

Class President: David R. McLaughlin, 30 Mildred La

Vice President: Ida Balanow, 1420 Walnut St.

Secretary: Sally W. Hamer, 911 Macadam St.

Treasurer: Diane B. Kuhar, 5 Red Hill Rd


The Class of 1962

Year Last Name First Name Middle Name Deceased Married Name Course Address Town Notes
1962 Abrams Barry E       126 W 22nd St    
1962 Adams Carol         345 Taylor Terr    
1962 Aley Fred J       1035 Butler St    
1962 Allen Thomas J       343 W 7th St    
1962 Allvord Jan S       617 W 13th St    
1962 Andreadis Konstantino         803 W 8th St    
1962 Anthony Janet E       919 Macadam St    
1962 Armstrong Dessel R       221 Woodrow St    
1962 Armstrong Robert L       221 Woodrow St    
1962 Arnaudo Joseph S       2337 Bethel Ave    
1962 Arogast Ronald A       2910 W 11th St    
1962 Aston Clarence W       841 E 14th St    
1962 Ayres Barbara E       516 W 14th St    
1962 Bailey Isadore         1305 Tilghman    
1962 Baker Mildred         301 W Chelton Rd    
1962 Balanow Ida         1420 Walnut St   Class Vice President
1962 Banks Kenneth         824 W 7th St    
1962 Barbato Michael J       917 Lincoln St    
1962 Barry Thomas         110 W 23rd St    
1962 Baynard Shirley L       18 Ridge Rd    
1962 Beam Elizabeth         729 Mill St    
1962 Behlke Ruth F       610 Lincoln Dr    
1962 Belewicz Helen A       116 Thurlow St    
1962 Belfonti Mary Jane       1004 Culhane St    
1962 Bennett Robert E       1018 Concord Ave    
1962 Bentley Betty A       421 W 2nd St    
1962 Berner Mark D       26 W Parkway Ave    
1962 Berry Othello         1200 Ruby St    
1962 Berry Tamara C       822 W 2nd St    
1962 Berryman Gerald         322 Pennell St    
1962 Blackburn, Jr Howard C       16 W Parkway Ave    
1962 Blackwell Vicky S       927 Crosby St    
1962 Blake George V       1315 Engle St    
1962 Blythe Kenneth A       62 W 10th St    
1962 Bobo Dianne A       925 Lamoking St    
1962 Boehmer Nancy K       2212 Baldwin Run Dr    
1962 Bond Rodney H       1703 W 2nd St    
1962 Bouchat Dorothy A       122 E 9th St    
1962 Boulden Jane E       815 Glen Terr    
1962 Bowen Lena E       220 Lloyd St    
1962 Bowers Robert F       2617 Swarts St    
1962 Bowie Viola A       2416 W 2nd St    
1962 Boyce Garfield         336 W 9th St    
1962 Boyer Paulette A       1304 Central Ave    
1962 Boyle Barry         417 E Evans Pl    
1962 Bozman Barbara J       1131 Parker St    
1962 Bradshaw Sandra L       220 Upland Rd    
1962 Bridgeford Veronica K       16 W 7th St    
1962 Bridges James E       3109 W 3rd St    
1962 Briggs Loretta P       208 Broomall St    
[1/11]

 

Faculty & Staff:

English Department:

Albert J. Buono (Head)
Leah E. Bloom
Charles H. Bridy
Dr. Robert B. Clark
Grace Elrick
Dorothy F. Gefvert
Robert Gilfillan
Mildred L. Massino
Marie A. Hogan
Catherine Nangle
Margaret Quigg
Clara P. Riley
Edna Wiggins
Elizabeth Wiley
Barbara J. Zerbe

Social Studies Department:

Miss Hannah F. Cassell (Head)
Alfred Antonelli
Alfred D. Buono
William Cadman
Mary C. Dacey
Robert Daly
Frank Hashorva
Mary C. Muldoon
Richard Madison
Herman Mailman
George Reigner
Henry F. Pierson
Frank Seletz
John Udovich

Language Department:

Harold Hartman (Head)
Fred G. Addis
Harriet O. McKinney
Margaret K. Muldoon

Science Department:

Robert Smith (Head)
Ernestine Alderidge
Margaret Dunn
Roger Griest
Pauline Lerman
Martha Loden
James Masticola

Practical Nursing: Rosemary Wilkens

Commercial Department:

W. Robert Prosser (Head)
Alda M. Adams
George Baksi
Edith E. Bartha
Helen M. Bartha
Helen J. Beldecos
Amber S. Knox
Catherine B. McKinnell
Raymond J. MacLaughlin

Distributive Education Department:

Ray Schweet (Head)
Laura Palmer

Vocational Department:

Charles F. Zinn (Head)
James Beissel
Halbert Bloom
Raymond Brandt
Oliver Clendenning
Floyd Ferguson
Blair Ganoe
Joseph Hrabak
Thomas Kushmider
Donald Langley
Charles Marsh
George M. McCain
Marshall Miles
Louis K. Mutzel
Thomas H. Phillips
John L. Riddell
James P. Vermeychuck

Mathematics Department:

Emil Huber (Head)
Josephine Beaudoin
Audrey Mea
Harry Pinsky
Robert F. Sholly
Ray A. Wayne

Art Department:

Elizabeth Ellis
Lillian Molloy

Music Department:

Rudolph DiFelice
Lewis Zelley

Physical Education:

Leona M. Sealey (Head)
Earl E. Blazynsky
Harold O. Boyer
J. Harold Brewster
Joanne Daly
Robert B. Forwood
Virginia Jakob
Ruth W. Martinez

Librarian: Helen B. Thomas

Assistant Librarian: Catherine Gill

Driving: Robert Grainger

Home Economics Department:

Eleanor Hoagland (Head)
Rose Kacuban
Margaret Nothnagle
Ethel Reed
Madge Terwilliger

Medical Staff:

Mrs. J. Brown, RN
Mrs. F. Hagar, RN

Office Staff:

Genevieve Burgess, Secretary
Shirley Quattro
Martha Robinson
Marie DiCarlontonio
Dolores Perkins


 

If you have any information and or pictures that you would like to contribute about Chester, please forward it to john@oldchesterpa.com


2003 John A. Bullock III.

GDPub2.JPG (7902 bytes)

This page last updated 09/27/07