Home > Schools > Public Schools > Chester High School > Class of February 1930

Old Chester, in Delaware County, PA
Chester High Reunions | What's New Page

Chester High School

Class of February 1930

 


Related links:

Chester Schools

Chester High School

Chester High Reunions

The following list of Chester High School graduates is from the 1929 Chester High School Annual, available at Delaware County Historical Society.

CHS CLASS of February 1930

Principal

George W. Pedlow

 

Class Officers

Class President: Robert Worrell

Vice President: Marie MacDonald

Secretary: Anna Louise Jones

Treasurer: John Weller


The Class of February 1930

Year Last Name First Name Middle Name Deceased Married Name Course Address Town Notes
1930-02 Allcutt Claude S            
1930-02 Anderson Iola              
1930-02 Anderson Robert I            
1930-02 Ashby Regina              
1930-02 Ashworth Lillian              
1930-02 Baillie John              
1930-02 Baylin Alice F            
1930-02 Bergdoll Elizabeth              
1930-02 Blumberg Anna              
1930-02 Boutelle Richard              
1930-02 Bullock Eleanor              
1930-02 Burns Jean              
1930-02 Coombes Kathrine              
1930-02 Cooper Edith              
1930-02 Corson Herbert              
1930-02 Cosgrove Thelma              
1930-02 Coslett Anna              
1930-02 Cross Frank              
1930-02 DeBlasus Louise J            
1930-02 Dougherty Mabel              
1930-02 Eberly Martha              
1930-02 Elliott Agnes              
1930-02 Feeser Mary "Chink" Roberts            
1930-02 Firth Helen              
1930-02 Fithian Mildred "Mill"              
1930-02 Genther Paul              
1930-02 Goldberg Simon              
1930-02 Graham Robert              
1930-02 Green Joseph              
1930-02 Greenberg Louis              
1930-02 Hall J William            
1930-02 Hanna Anne              
1930-02 Hardman Fred              
1930-02 Hibbert, Jr Robert              
1930-02 Huberman Martin              
1930-02 Ingram Naomi              
1930-02 Johnson Catherine              
1930-02 Jones Anna Louise           Class Secretary
1930-02 Kennard Anna Louise Ruth            
1930-02 Kosmin Milton              
1930-02 Laird Mary E            
1930-02 Lee Margaret E            
1930-02 Link Mary M            
1930-02 McDonald Marie Louise           Class Vice President
1930-02 McKanna James              
1930-02 Melville Milton              
1930-02 Money Helen              
1930-02 Morrison Owen              
1930-02 Nethery Bertha              
1930-02 Newlin Dorothy              
[1/2]



Faculty & Staff:

George W. Pedlow, Principal
Martha W. Doyle - Head of Public Speaking
Laura E. Reany - Head of Science Dept
Florence Williams - Head of English Dept
Helen Agnew - Latin & French
David M. Baker - Pattern-making & Trade Theory
Elizabeth Bartleson - English
Alice Birtwell - Latin
Leah E. Bloom - English
Arthur Brewer - Machine Shop Practice, Trade Theory
Amanda Brown - English
Albert Buono - Director of Athletics
Mary Carroll - English & Public speaking
Hannah Cassell - History
John D. Christman - Algebra & Geometry
Margaret Cummings - English
George DeHaas - History & Mechanical Drawing
Edna S. Emmott - Arithmetic
Hummel Fishburn - Music
J. Homer Graber - Trade Mathematics
Amelie Graf - French & Spanish
Solomon L. Hagy - Physics & Biology
Daniel H. Hall - Mathematics
Charity B. Hampson - English
Albert Dempsey Hartley - Algebra & Geometry
Bertha A. Helms - Typewriting
Effie M. Hibbs - Chemistry & General Science
Esther Howard - Public Speaking
J. Hunter Howard - Algebra, Physics & Chemistry
Emile Huber - Geometry
John H. Hughes - Problems of Democracy
Zena Hunter - Chemistry & English
Caroline M. Jackson - History
Mary R. Jones - Bookkeeping [Biography]
Ralph Kahlbaugh - Chemistry
Bryce Kemp - Spanish
Jennie Mahon - Bookkeeping
Allen R. Mathues - Spanish
Pamela McWilliams - History
Mary Ed Mecoy - Art Dept
Elizabeth Miller - Mathematics & English
Caroline Murdock - Commercial Law & Geography
Ozell Orr - Art
Martha L. Pancoast - Latin
Clara M. Parks - Stenography & Typewriting
Ward Pearson - Latin [Biography]
Mrs. George W. Pedlow - Librarian
C. Haines W. Pullen - Industrial English
Ella W. Rennie - Stenography & Typewriting
Margaret Slaughter - History & Latin
Charles P. Smith - Machine Shop Practice, Mechanical Drawing
Mary Smith - Algebra
Theodore Smithers - Problems of Democracy & History
Florence Stein - English
Eunice Valentine - English
Edna M. Wagner - English
Gladys Wagner - Public Speaking
Louise Williams - Assistant Secretary
Ethel B. Wood - Secretary to Principal

Class History:


 

If you have any information and or pictures that you would like to contribute about Chester, please forward it to john@oldchesterpa.com


2003 John A. Bullock III.

GDPub2.JPG (7902 bytes)

This page last updated 10/18/05