Home > Schools > Public Schools > Chester High School > Class of February 1931

Old Chester, in Delaware County, PA
Chester High Reunions | What's New Page

Chester High School

Class of February 1931

 


Related links:

Chester Schools

Chester High School

Chester High Reunions

The following list of Chester High School graduates is from the 1930 Chester High School Annual, available at Delaware County Historical Society.

CHS CLASS of February 1931

Principal

George W. Pedlow

 

Class Officers

Class President: Charles Frederick Meyer "Bud"

Vice President: Dorothy Eugenia McBride "Dot"

Secretary: Matilda Edith Metz

Treasurer: Catharyn Risler Suydam


The Class of February 1931

Year Last Name First Name Middle Name Deceased Married Name Course Address Town Notes
1931-02 Armstrong Katherine "Kay" G            
1931-02 Baker Lucy "Luc" May            
1931-02 Baylin Evelyn "Shorty"              
1931-02 Berger Nellie "Pat"              
1931-02 Blisard Harold "Blizz" Stratton            
1931-02 Bloom Helen Irene            
1931-02 Bossard Elizabeth              
1931-02 Bossard Katherine              
1931-02 Bottomley John George            
1931-02 Brown Lillian E            
1931-02 Butler Josephine              
1931-02 Charnock Thelma B            
1931-02 Clendening Thomas "Tom"              
1931-02 Copson David "Dave"              
1931-02 Cordero Janet              
1931-02 Dilks Dorothy "Dot"              
1931-02 Ebell Barbara Esther            
1931-02 Fisk Anna Elizabeth            
1931-02 Flemming J "Ken" Kenneth            
1931-02 Follett Mary E            
1931-02 Forsyth Frances              
1931-02 Frank Albert "Egal"              
1931-02 Frank Rea Jean            
1931-02 Gallager Louise C            
1931-02 Gilman Isidor "Izzy" "Gil"              
1931-02 Gordon Manual "Gordon" M            
1931-02 Green Robert "Bob" C            
1931-02 Hannum Grayce              
1931-02 Hoskins Jane "Janie" Weinmann            
1931-02 Ippoliti Mary Helen            
1931-02 Isaacson William "Bill" N            
1931-02 James Ethel              
1931-02 Knight Dorothy "Dot" A            
1931-02 Lerman Benjamin "Ben"              
1931-02 Levenstein Esther "Speedy" Mary            
1931-02 Loper Margaret "Chink" Ella            
1931-02 Lyday Edna              
1931-02 MacNamee Marguerite "Mac" P            
1931-02 Mattson Walter Harvey            
1931-02 McBride Dorothy "Dot" Eugenia           Class Vice President
1931-02 McClearnen John              
1931-02 McNutt Frances "Franny" Athena            
1931-02 Metz Matilda Edith           Class Secretary
1931-02 Meyer Charles "Bud" Frederick           Class President
1931-02 Moore Dorothy "Dot" Elizabeth            
1931-02 Noden James "Red" N            
1931-02 Owens Hilda              
1931-02 Pemberton May Eleanor            
1931-02 Pidcock Elizabeth C            
1931-02 Pike Elizabeth "Pikie" Taylor            
[1/2]



Faculty & Staff:

George W. Pedlow, Principal
Martha W. Doyle - Head of Public Speaking Dept
J. Homer Graber - Head of Mathematics Dept
Caroline M. Jackson - Head of History Dept
Laura E. Reany - Head of Science Dept
Ella W. Rennie - Head of Commercial Dept
Florence Williams - Head of English Dept
Wilbur L. Argebast - Mathematics
David M. Baker - Pattern-making & Trade Theory
Elizabeth Bartleson - English
Alice Birtwell -Latin
Leah Bloom - English
Myra Tyson Boyle - Art Dept
Arthur P. Brewer - Machine Shop Practice, Trade Theory
Amanda Brown - English
Alfred Buono - Director of Athletics, Physical Education
Mary V. Carroll - English
Hannay Cassell - History
John D. Christmas - Mathematics
Frank Coulter - Director of Vocational Education
Margaret L. Cummings - English
George Dehaas - Social Studies
Edna S. Emmott - Stenography, Typewriting, Arithmetic
Amelie Graf - French & Spanish
Solomon L Hagy - Physics & Biology
Charity B. Hampson - English
Albert D. Hartley - Mathematics
Harold V. Hartman - Spanish
Bertha A. Helms - Typewriting
Effie M. Hibbs - Chemistry & General Science
G. Roy Hosley - Mechanical Drawing & Mathematics
R. Esther Howard - Public Speaking
J. Hunter Howard - Chemistry & Physics
Ralph Kahlbaugh - Chemistry
Emile H. Huber - Mathematics
Zena Hunter - Chemistry & Biology
Mary R. Jones - Bookkeeping [Biography]
George D. Lange - Social Studies & Industrial English
Charles D. Long - Music Dept
Jennie Mahon - Bookkeeping
Allen R. Matthues - Spanish
Pamela McWiliams - History
Elizabeth Mildred Miller - Mathematics
Caroline V. Murdock - Stenography
Harriet E. Oliver - Mathematics & Latin
Martha Louise Pancoast - Latin
Clara M. Parks - Stenography & Typewriting
Ward Pearson - Latin [Biography]
Andella Pierson - History
Arleyne Pittenger - Physical Education
Caroline Robison - Public Speaking, French
Margaret Slaughter - French & Latin
Charles P. Smith - Mechanical Drawing
Theodore Smithers - Problems of Democracy
Florence Steele - Art Dept
Florence H. Stein - English
A. Eleanor Thompson - Librarian
Eunice Valentine - English
Edna Marie Wagner - English
Gladys Wagner - Social Studies
Louise Williams - Assistant Secretary
Ethel B. Wood - Secretary to Principal
Lewis R. Zelley - Music Dept


Class History:


 

If you have any information and or pictures that you would like to contribute about Chester, please forward it to john@oldchesterpa.com


2003 John A. Bullock III.

GDPub2.JPG (7902 bytes)

This page last updated 10/18/05