Home > Schools > Public Schools > Chester High School > Class of February 1933

Old Chester, in Delaware County, PA
Chester High Reunions | What's New Page

Chester High School

Class of February 1933

 


Related links:

Chester Schools

Chester High School

Chester High Reunions

The following list of Chester High School graduates is from the 1932 Chester High School Annual, available at Delaware County Historical Society.

CHS CLASS of February 1933

Principal

George W. Pedlow

 

Class Officers

Class President: Norman Forrest

Vice President: Emily Lee Elzey

Secretary: Mary Ellen "Kay" Minnick

Treasurer: Mary Rita Maloy


The Class of February 1933

Year Last Name First Name Middle Name Deceased Married Name Course Address Town Notes
1933-02 Adam James              
1933-02 Albanese Guido Joseph            
1933-02 Baer Madelene              
1933-02 Ballentine Frances              
1933-02 Birney Harry Robert            
1933-02 Blank Benjamin              
1933-02 Boyer Anna              
1933-02 Boznango John "Jack"              
1933-02 Brody Marvin              
1933-02 Brown Frank A            
1933-02 Brown Robert Paul            
1933-02 Brundage Jesse Powell         Upland  
1933-02 Buckley, Jr Walter Simpson            
1933-02 Bullard Thomas Harrison            
1933-02 Burke Earl              
1933-02 Butt Kenneth S         Crozerville  
1933-02 Byron Helen              
1933-02 Cardwell Valeria H            
1933-02 Carey Margaret Lee            
1933-02 Chance, Jr John Bartow            
1933-02 Cosgrove Ulrica Alice            
1933-02 Crutchley Robert Edward            
1933-02 Daniels Joseph "Joe"              
1933-02 Diggins Joseph              
1933-02 Doyle Winifred Louise            
1933-02 Duffy Dorothy "Dot"              
1933-02 Duke Doris "Billie" Mae            
1933-02 Elzey Emily Lee           Class Vice President
1933-02 Erickson Carl Alfred            
1933-02 Erwin Edwin F            
1933-02 Ferrone Angeline Mildred            
1933-02 Forrest Norman             Class President
1933-02 Fritz Walter              
1933-02 Galey Sonia              
1933-02 Goldberg Harry              
1933-02 Goldman Edith              
1933-02 Goldstein Samuel              
1933-02 Gordon Gertrude "Gerty"           Marcus Hook  
1933-02 Gore Dorothy S            
1933-02 Gormley Irma              
1933-02 Green Millicent Gladys           Parthenia's sister
1933-02 Green Parthenia Magnolia           Millicent's sister
1933-02 Grider Howard              
1933-02 Haslam Elizabeth Regina            
1933-02 Jacobs Lucinda Jackson            
1933-02 Katz Hyman "Kat" S            
1933-02 King Harry F            
1933-02 Kolasinski Regina              
1933-02 Kontos Jean              
1933-02 Koval John Daniel            
[1/2]



Faculty & Staff:

George W. Pedlow, Principal
J. Homer Graber, Assistant Principal
Edna S. Emmott, Dean of Girls
Louise Williams, Secretary to Principal
Mary L. Springer, Assistant Secretary

English Department:
Florence Williams, Head
Florence Benjamin
Leah Bloom
Amanda Brown
Mary V. Carroll
Gertrude Lawton
Sarah McCartney
Mary Muldoon
Clara P. Riley
Elizabeth Russell
Selina E. Turner
Edna M. Wagner
Margaret Walker

Commercial Department:
Ella W. Rennie, Head
Catherine Calhoun
Edna S. Emmott
Bertha A. Helms
Mary R. Jones [Biography]
Robert E. Lannen
Jennie Mahon
Carolin V. Murdock
Clara M. Parks

Languages:
Alice Birtwell
Leah Bloom
Amelie Graf
Helen Green, Substitute
Harold Hartman
A. Randall Mathues
Harriet E. Oliver
Martha L. Pancoast
Ward B. Pearson [Biography]
Caroline Robison
Margaret Slaughter

Industrial Department:
David M. Baker
H. Roy Hosler
Walter Miller
Albert FIsher

Public Speaking Department:
Caroline Robison, Acting Head
Pauline Calhoun
Dorothy Smith

Social Science Department:
Caroline M. Jackson, Head
Florence Benjamin
Alfred Buono
Hannah Cassell
George DeHaas
George D. Lange
Pamela McWilliams
Andella Pierson
Paul W. Pritchard
Theodore Smithers
Gladys Wagner

Mathematics Department:
John D. Christman, Head
Richard M. Chamberlin
Emile H. Huber
Elizabeth M. Miller
Frank N. Stein
Harriet E. Oliver

Science Department:
Laura E. Reaney, Head
Harley T. Atwood
Iva I. DeWitt
Effie M. HIbbs
Zena M. Hunter
J. Theodore Park
John T. Pentecost

Music Department:
Charles D. Long
Lewis R. Zelley

Art Department:
Myra T. Boyle
A. Marguerite Norman

Physical Education:
Arleyne L. Pittenger
Joseph E. George
Margaret H. Schieck

Librarian:
Agnes C. Lorenz


Class History:


 

 

If you have any information and or pictures that you would like to contribute about Chester, please forward it to john@oldchesterpa.com


2003 John A. Bullock III.

GDPub2.JPG (7902 bytes)

This page last updated 10/18/05