Home > Schools > Public Schools > Chester High School > Class of 1937

Old Chester, in Delaware County, PA
Chester High Reunions | What's New Page

Chester High School

Class of 1937

 


Related links:

Chester Schools

Chester High School

Chester High Class of 1937 Reunion

The following list of Chester High School graduates is from the 1937 Chester High School Annual, available at Delaware County Historical Society.

CHS CLASS of 1937

Principal

George W. Pedlow

 

Class Officers

Class President: Abraham "Abe" Oppenheim

Vice President: Robert J. Wright

Secretary: Pearley Dallett

Treasurer: George "Jonesy" Jones

Class Advisers:
Miss Gertrude Lawton
Mrs. Abigail Rowland
Mr. Frank Stein

Dedication:
Mr. Ellis Dwyer
Mr. John Abrams
Mr. George D. Lange
Mr. W. Robinson Heard



The Class of 1937

Year Last Name First Name Middle Name Deceased Married Name Course Address Town Notes
1937 Albanese Aida              
1937 Anderson Henry              
1937 Andrews Anna              
1937 Ayers Marjorie "Marge"              
1937 Bilewicz Thaddeus "Speed"              
1937 Bishop Thomas              
1937 Bleloch Mollie              
1937 Bobiak Pauline              
1937 Bolestria Lucy "Lou"              
1937 Boulden Helen              
1937 Boulton Joseph              
1937 Bowman Dorothy              
1937 Breeden Ruth              
1937 Brennan Evelyn "Eve"              
1937 Brown Robert "R. P."              
1937 Brown Rubye              
1937 Buchanan William              
1937 Budnick Helen              
1937 Burtt Robert              
1937 Butler Sara              
1937 Carroll Thomas              
1937 Chaplin Catherine "Kay"              
1937 Cheponis Florence              
1937 Clark Alice           Boothwyn  
1937 Clark Elizabeth "Libby"              
1937 Conn Ruth              
1937 Consorti Mary              
1937 Conte Josephine "Jo"              
1937 Coslett Alfred              
1937 Crawford priscilla              
1937 Cross Donald "Don"              
1937 Crowley Mildred              
1937 Cumminsky Jennie              
1937 Curney Mary              
1937 Cyle Joseph "Smoky"              
1937 Dallett Pearley             Class Secretary; twin of Shirley Dallett
1937 Dallett Shirley             Twin of Peraley Dallett
1937 Dalton John           Upland  
1937 Daly Emma              
1937 Dantonio Nellie              
1937 David Michael              
1937 Davidson Alexander "Alex"              
1937 Davis Anna              
1937 DeCostanza Rachel              
1937 Dellamonico Anthony              
1937 DeMarco John              
1937 Dickerson Velma              
1937 DiMedio Mary              
1937 Dougherty Doris           Upland  
1937 Doyle Agnes "Ag"              
[1/5]



Faculty & Staff:

George W. Pedlow, Principal
Karl E. Agan, Assistant Principal
Edna S. Emmott, Girls' Counselor
MIldred Moore, Secretary to the Principal
Mary L. Springer, Assistant Secretary

English & Public Speaking Department
Florence Williams, Head
Florence O. Benjamin
Leah Bloom
Amanda Brown
Mary V. Carroll
Ann M. Cole
Leah E. Jordan
Gertrude E. Lawton
Sarah D. McCartney
Mary Muldoon
Heradah E. Newsome [Biography]
Clara P. Riley
Abigail S. Rowland
Selina E. Turner
Estella M. Von Hagen
Edna M. Wagner
Margaret Walker
Marguerite Welsh

Commercial Department:
Ella W. Rennie, Head
Catherine M. Buck
James G. Devor
Edna S. Emmott
Bertha A. Helms
Jennie Mahon
Carolin V. Murdock
Robert Prosser
Phyllis Roubert
William H. Sudell
Albina A. Tedesco

Languages:
Norma Bram
Amelie Graf
Harold V. Hartman
W. Robinson Heard
Margaret Muldoon
Martha L. Pancoast
Ward B. Pearson [Biography]

Industrial Department:
Frank Coulter, Head
David M. Baker
Randolph Barr
David Congleton
G. Roy Hosler
John C. Pentecost

Social Science Department:
Caroline M. Jackson, Head
John Abrams
Alfred Buono
Hannah Cassell
Basil Clare
George D. Lange
Pamelia L. McWilliams
Arleyne L. Pittenger
Paul W. Pritchard
Theodore Smithers

Mathematics Department:
Emile Huber, Head
Ellis C. Dwyer
Regina Hynes
Robert Lannen
Silas H. Shoemaker
Frank Stein
George W. D. Waller

Science Department:
Effie M. Hibbs, Head
Vincent A. Halbert
Zana M. Hunter
William Minich
Margaret H. Schieck

Librarian:
Agnes C. Lorenz

Music Department:
Charles D. Long, Head
Lewis R. Zelley

Art Department:
Myra T. Boyle
A. Marguerite Norman

Class History:


 

 

If you have any information and or pictures that you would like to contribute about Chester, please forward it to john@oldchesterpa.com


2003 John A. Bullock III.

GDPub2.JPG (7902 bytes)

This page last updated 09/07/10