Home > Schools > Public Schools > Chester High School > Class of February 1938

Old Chester, in Delaware County, PA
Chester High Reunions | What's New Page

Chester High School

Class of February 1938

 


Related links:

Chester Schools

Chester High School

Chester High Class of 1937 Reunion

The following list of Chester High School graduates is from the 1937 Chester High School Annual, available at Delaware County Historical Society.

CHS CLASS of February 1938

Principal

George W. Pedlow

 

Class Officers

Class President: Karl "Iggy" Engel Agan

Vice President: Isabel "Belle" Patricia Clark

Secretary: Vera Lewicki

Treasurer: Louis "Lou" Kosson

Class Advisers:
Miss Martha Pancoast
Miss Florence Benjamin

Dedication:
Mr. Ellis Dwyer
Mr. John Abrams
Mr. George D. Lange
Mr. W. Robinson Heard



The Class of February 1938

Year Last Name First Name Middle Name Deceased Married Name Course Address Town Notes
1938-02 Adams Edith Dorothea            
1938-02 Agan Karl "Iggy" Engel           Class President
1938-02 Armitage Mary "Polly" Lucy            
1938-02 Ashby Edward "Eggy" James            
1938-02 Baker Anthony George            
1938-02 Banghart William "Weasel"              
1938-02 Bethard Olive "Marge" Marjorie            
1938-02 Beulah Theddress "Teddy"              
1938-02 Blanton Robert "Zeke" S            
1938-02 Booth Frances "Fran" Clara            
1938-02 Borland Roberta "Bobbie"              
1938-02 Braus Stella "Cheers"              
1938-02 Brezza Helen "Tiny" Florence         Marcus Hook  
1938-02 Buckley William "Bill"              
1938-02 Burns Helen "Minnie" Marie            
1938-02 Cameron Thomas "Tom" Ensley            
1938-02 Campbell Henrietta "Detta"              
1938-02 Cappos Elizabeth "Lizzie"              
1938-02 Cardwell Catherine "Katie" F            
1938-02 Cardwell Mabel "Mib" S            
1938-02 Carr Margaret "Peggy"              
1938-02 Carroll Warren Roland            
1938-02 Charnock Lois "Reds"              
1938-02 Clark Isabel "Belle" Patricia           Class Vice President
1938-02 Clark John "Dobb"              
1938-02 Coombs Margaretta "Puddy" Eleanor            
1938-02 Daisey Elisabeth "Betty" Marie            
1938-02 Dalton Louise "Wezzie" Andrew            
1938-02 Daniels Edgar "Eddie"              
1938-02 Davis Elizabeth "Betty"              
1938-02 Davis Francis              
1938-02 Davis George              
1938-02 DeLaney Evelyn Emma            
1938-02 Desmond Mary              
1938-02 Drungil Elizabeth "Betty" Marie            
1938-02 Dubowski Sidney "Zigg" Leonard            
1938-02 Eachus Helen "Blondie" Mae            
1938-02 Ehrentraut Raymond "Ray"              
1938-02 Eiffe Robert "Doc"              
1938-02 Emsley Frederick "Walt" Walter            
1938-02 Ewaka Anne M            
1938-02 Finestein Nathan "Gnatz" David            
1938-02 Fossette William Paige            
1938-02 Fox Samuel "Sam" B            
1938-02 Frame Charles "Butch" William            
1938-02 Friedkin Sylvia "Sylv"              
1938-02 Galey Pauline "P. G."              
1938-02 Gallery William "Bill" Victor            
1938-02 Gibbs Harold "Gabby" Pershing            
1938-02 Gizeski Nellie "Lenny"              
[1/4]



Faculty & Staff:

George W. Pedlow, Principal
Karl E. Agan, Assistant Principal
Edna S. Emmott, Girls' Counselor
Mildred Moore, Secretary to the Principal
Mary L. Springer, Assistant Secretary

English & Public Speaking Department
Florence Williams, Head
Florence O. Benjamin
Leah Bloom
Amanda Brown
Mary V. Carroll
Ann M. Cole
Leah E. Jordan
Gertrude E. Lawton
Sarah D. McCartney
Mary Muldoon
Heradah E. Newsome [Biography]
Clara P. Riley
Abigail S. Rowland
Selina E. Turner
Estella M. Von Hagen
Edna M. Wagner
Margaret Walker
Marguerite Welsh

Commercial Department:
Ella W. Rennie, Head
Catherine M. Buck
James G. Devor
Edna S. Emmott
Bertha A. Helms
Jennie Mahon
Carolin V. Murdock
Robert Prosser
Phyllis Roubert
William H. Sudell
Albina A. Tedesco

Languages:
Norma Bram
Amelie Graf
Harold V. Hartman
W. Robinson Heard
Margaret Muldoon
Martha L. Pancoast
Ward B. Pearson [Biography]

Industrial Department:
Frank Coulter, Head
David M. Baker
Randolph Barr
David Congleton
G. Roy Hosler
John C. Pentecost

Social Science Department:
Caroline M. Jackson, Head
John Abrams
Alfred Buono
Hannah Cassell
Basil Clare
George D. Lange
Pamelia L. McWilliams
Arleyne L. Pittenger
Paul W. Pritchard
Theodore Smithers

Mathematics Department:
Emile Huber, Head
Ellis C. Dwyer
Regina Hynes
Robert Lannen
Silas H. Shoemaker
Frank Stein
George W. D. Waller

Science Department:
Effie M. Hibbs, Head
Vincent A. Halbert
Zana M. Hunter
William Minich
Margaret H. Schieck

Librarian:
Agnes C. Lorenz

Music Department:
Charles D. Long, Head
Lewis R. Zelley

Art Department:
Myra T. Boyle
A. Marguerite Norman

Class History:


 

 

If you have any information and or pictures that you would like to contribute about Chester, please forward it to john@oldchesterpa.com


2003 John A. Bullock III.

GDPub2.JPG (7902 bytes)

This page last updated 09/07/10